Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoce

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Navazovaly na svátek židovský (pesach), což je památka osvobození židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací.

     Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat - a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažili oddělit velikonoce od židovského svátku pesach. vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem. Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data velikonoc - Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady sylvit velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. v neděli po prvním jarním úplňku. Takto stanovená neděle může být v rozmezí od 22.3. do 25.4. Pro určování data jsou různé tabulky.

     Vzkříšení Ježíše Krista je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt není konec, ale nový začátek nového života. proto se o velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost a láska nad nenávistí. Na velikonoce se křesťané připravují 40 denním obdobím nazývanýmpostní doba, které začíná Popelační středou. je to původně doba, kdy lidé toužící přijmouit křest zintenzívnili svoji přípravu. ostatní křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svoji víru oživili.

     Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40 dnech setkávali se vskřísenýcm Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostanou zvláštní posilu - Ducha svatého. To se stalo za dalších 10 dní.

     Vlastní velikonoce se slaví v tzv. svatém týdnu, který začíná Květnou nedělí. Ve velikonočním období se nosí bílá barva, barva světla, barva, která připomíná roucha, která si oblékali nově pokřtění v prvotní církvi, aby symbolizovali nový život.

¨

   

Tak Vám přeji krásné Velikonoce,ale holky dávejte si bacha ať vás nevyšupou hodně,se mi jednou taky stalo.. =D Teď se bojim... (mooooc)  To je lepčí je zkropit ledovou wodou.. =D

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zckhgm

(žovka, 20. 3. 2008 8:11)

ligovy