Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rosický

Tomáš Rosický se narodil v Praze 4.10.1980. Jako malého caparta přivedl, už v šesti letech otec Jiří Tomáše do mužstva ČKD Kompresory - dnešní Dropa Střížkov, kde hrál s bratrem Jiřím. Zanedlouho roku 1987 zachtěla Sparta Jirku a Tomáš ho jako vždy následoval. Jeho první trenér ve Spartě byl Jan Hroneš. Tomáš hrál vždy s klukama o rok staršími než byl on sám. Ve stejném mužstvu působil také Lukáš Zelenka (dnes hráč Sparty). Tomáš odehrál spoustu utkání a každoročně s klubem jezdívali na turnaje do zahraničí. Jeden se mu, tak vydařil, že mu za nejlepšího hráče a střelce na turnaji ve Walesu poslali kopačky Nike. Dokonce se na jeho zápasy chodívali dívat i hráči Sparťanského "A", protože se na Letné rozneslo jakého tam mají šikulu. Pravidelně byl také zván na všechny utkání ve všech českých věkových reprezentačních výběrech.

Když bylo Tomášovi čtrnáct a půl podepsal smlouvu s agentem Pavlem Paskou. Na jaře 1996 se nedařilo podle představ ligovému A - dorostu a trenér Šafařík si Tomáše vytáhl k sobě a to byl další velký skok v jeho karieře. Nebylo mu ještě ani šestnáct a měl hrát s klukama o tři roky staršíma. Prosadil se a nakonec s dorostem slavil mistrovský titul. Tomáš pak v necelých sedmnácti začal trénovat ve Sparťanském "A" a najednou se pro něj fotbal stal povoláním, přestal chodit do školy a měl inviduální studiiní plán. Škola pro něj moc pochopení neměla, ale nakonec Tomáše pustili k maturitě, kterou udělal a mohl se naplno věnovat fotbalu.

Později začal hrát pravidelně za třetiligovou rezervu. Pořádnou šanci mezi dospělími dostal až pod trenérem Sčasným, a tím se definitivně dostal do profesionálního fotbalu.

Jeho skvělé výkony v reprezentaci a hlavně v týmu AC Sparta Praha si všimli i nejlepší kluby z celé Evropy, nakonec se Tomáš upsal Borussii Dortmund za bezmála půl miliardy a tím se stal nejdražším hráčem bundesligy...

Rodina

Otec Jiří Rosický (1947),
působil dlouhá léta ve Spartě s níž získal ligoví titul v osmnácti letech stejně jako Tomáš. Hodně ho baví trenéřina a jde mu, byl asistentem v druholigovém Xaverově.

Maminka Eva Rosická (1954),
vystudovala ekonomickou školu. Hrála závodně stolní tenis. Zapálená fotbalová fanynka, která snad nikdy nechyběla na všech trenicích a zápasech obou jejich šikovných synů.

Bratr Jiří Rosický (1977),
hrál rovněž za Spartu, která mu nenabídla slušnou smlouvu, a tak šel hrát do Španělska za slavné Atletico Madrid. Zpočátku hrál za rezervu, když měl jít do "A" týmu, tak si bohužel vážně poranil koleno a od té doby ho provázejí neustálé zdravotní problémy.

Zajímavosti

Narozen: 4.října 1980
Místo narození: ČR - Praha
výška: 175 cm
Váha: 67 kg
Velikost kopačky: 8,5
Hráčský agent: Pavel Paska
Smlouva v Dortmundu do: 30.června 2008
Přezdívka: Rosa, miminko
Post: Střední záložník
Číslo dresu: 10
Značka kopaček: Nike
Znamení: Váhy

Stručně

Vzdělání: Soukromá střední škola výpočetní techniky (Praha 9, Prosek)
Přítelkyně: Radka Kocurová
Oblíbená jídla: lívance, palačinky, škubánky
Neoblíbená jídla: koprová omáčka, žemlovka, rýžová kaše, jahody
Šajtle: ve Spartě ji odkoukal od Jiřího Nováka, který je o dva roky starší
Tituly: Tomáš získal všechny zlaté medaile ze všech věkových kategorií ve Spartě

Kariéra: ČKD Kompresory Praha (dnes Dropa Střížkov), AC Sparta Praha, Borussia Dortmun
d

Úspěchy

Reprezentační: Účastník ME 2000 v Belgii a Nizozemsku (základní skupina), účastník ME 2004 v Portugalsku (3.místo)

Klubové: Finalista Poháru UEFA (2002), mistr Česka (2000, 2001), mistr Německa (2002)

Inviduální: 3 místo v anketě Bravo - nejlepší fotbalista Evropy do 23 let (2000), 1. místo v anketě Talent roku ČR (1999), 1 místo v anketě Zlatý míč ČR (2002), Král ligových trávníků (2000), 1. místo v anketě Fotbalista roku (2001 a 2002)

   
       
           
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rosa

(anonim, 18. 10. 2009 14:38)

rosa je borec hlavne kdyz hraje za gunners

www.fcbayern.estranky.cz

(www.fcbayern.estranky.cz, 29. 6. 2007 10:25)

www.fcbayern.estranky.cz

=o*

(Tinka..., 25. 3. 2007 0:29)

Je to supr fučálista,mocky ho mám ráda...fakt je goodovej... Frajer je to!! =o)